DISTINGUISHED MEMBER OF THE CORPS

(DMC) 

Open to all living individuals who have served the nation in their careers and continue service to the Regiment by acting in an unpaid capacity in conducting the business of the Regiment, service to the Corps or community service following retirement.
 
 2021 Distinguished Member of the Corps Nomination Instructions
 

 

 

Alphabetical Order
(by last name)
COL Thomas G. Anderson (2000)

CSM James A. Barkley (2009)

Mr. Garo (Charles) Baronian (2011)

MG Sampson H. Bass Jr. (2012)

Mr. Patrick L. Berry (2010)

SGM Joseph E. Brauch Jr. (2015)

COL Morton S. Brisker (1994)

COL Stafford R. Brooke Jr. (1991)

BG Walter L. Busbee (1996)

COL Robin K. Byrom (2017)

COL Robert J. Coughlin (2002)

COL Frank J. Cox (2002)

SFC Frank Cupp (2012)

Mr. Thomas R. Dashiell (1993)

MG John C. Doesburg (2007)

LTC Edward S. Draper (2010)

Mr. Elmer H. Enqquist (1992)

BG Dean R. Ertwine (2006)

COL Samuel L. Eure (1992)

LTC Britt Estes (2020)

SGM Gwendolyn N. Evans (2014)

COL James (Jim) Ferguson (2008)

CSM Larry (Ken) Fisher (2009)

COL Roland P. Fournier (1997)

Mr. Greg Frank (2008)

SGM John R. Fuller (2006)

SGM Kimberly J. Garrick (2009)

COL Carl V. Glover (1994)

1SG Roger Gunter (2008)

COL David G. Harrison (2008)

SGM Peter L. Hiltner (2004)

COL Leonard A. Izzo (2003)

COL Richard Jackson (2005)

Mrs. Jo Johnston (2010)

COL Charles G. Kelly III (2003)

LTC Randal L. Kennedy (2014)

LTC Donnie (Don) W. Kilgore (2004)

CSM Dean M. Kolker (2003)

LTC Michael C. Lanphere (2009)

CSM Billy Lewis Jr. (2005)

BG Stanley H. Lillie (2012)

COL Armando (Mandy) Lopez (2019)

CSM Ted A. Lopez (2019)

LTC Stephen C. Malone (2014)

COL J. Harold (Bob) Mashburn (2000)

LTC Charles S. McArthur (2014)

BG Wendell B. McLain (2014)

MSG Richard P. Mettke (2013)

COL John A. Mojecki (1991)

LTC Dee D. Morris (2018)

CSM Donald Moten (2016)

COL Edward (Ted) W. Newing (2006)

BG Patricia L. Nilo (2007)

BG David A. Nydam (1993)

SGM E.W. Phillips (2003)

Mr. Jean Reed (2011)

Dr. Billy Richardson (1994)

MSG Richard C. Robertson (2012)

LTC Richard Saunders (2004)

Dr. John W. Scully (2006)

Dr. Frank Shanty (1991)

COL Patrick J. Sharon (2018)

COL Richard (Dick) Smith (2005)

BG Jon A. Standridge (1994)

MG John K. Stoner Jr. (1991)

Dr. Peter J. Stopa (2009)

COL Fernand A. Thomassy (1995)

COL Stanley Q. Tunstall (2013)

COL Daniel F. Uyesugi (2000)

CSM James E. Van Patten (2007)

COL Raymond T. Van Pelt (2013)

CSM Bobby J. Vinson (2013)

COL Robert D. Walk (2019)

COL Gary R. Wallace (2010)

COL Richard Weiner (2005)

COL Roy D. Williams II (2002)

SGM Penn Wilson (2007)

SGM Donald D. Witt (2000)

COL Thomas F. Woloszyn (2013)

MG Ralph G. Wooten (2000)

CSM Vincent D. Young (2014)