Spectator packets for the 14th Annual Best Sapper Competition

Packets will be released on 29 March 2020, 6:00 p.m. (on or about) for Day 1

30 March 2020, 1200 p.m. for Day 2

31 March 2020, 1200 p.m. for Day 3

Packet links are below: (COMING SOON)

 

 

Team Roster as of 24 February 2020:

         
Team # Name Unit Location
1 1LT VAIRA, SABIN C. 20th EN BDE FT BRAGG, NC
1LT PARK, WINSTON J.
2 CPT DIMILIA, JAMES M.  5th BN, 5th SFAB JBLM, WA
SSG NEFFERDORF, DANIEL P.
3 SGT MCNULTY, JOHN F. 101st EN BN, 26th MEB MA-ARNG
SGT COTTER, WILLIAM F.
4 SSG BAUER, AUSTEN P. 35th EN BN, 1st EN BDE FT LEONARD WOOD, MO
SSG  FOUAD, MOHAMED A.
5 SSG ANDERSON, JON S. 2nd IN BN,5th SFAB JBLM, WA
SSG JACQUES, ALBERT R.
6 1LT METCALFE, WALTER A. 46th EN BN, 20th EN BDE FT POLK, LA
CPT BOOKER, DEREK M.
7 2LT HITCHCOCK, NATHANIEL A. 641st TCB, 64th TC WI-ARNG
SGT TESCH, ZACHERY E.
8 2LT DAHM, ANDREW M. 787th MP BN, 14th MP BDE FT LEONARD WOOD, MO
2LT BELL, NATHAN E.
9 SSG BORMAN, JOSEPH M. 9th BEB, 3rd ID FT STEWART, GA
1LT CUSHING, MATTHEW
10 CPT KINDLEY, ETHAN M. 82nd Airborne Division FT BRAGG, NC
SGT JORDAN, BRANDON J
11 CPT SKOMP, TYLER S. 19th EN BN, 20th EN BDE FT KNOX, KY
1SG MORRISSEY, GARY D.
12 SSG ABBRUZZESE, ALEXANDER 31st EN BN, 1st EN BDE FT LEONARD WOOD, MO
1LT KRUPA, KENNETH P.
13 SGT LOTOA, AGALELEI 8th BEB, 1st CAV DIV FT HOOD, TX
1LT REID, RYAN W.
14 1LT ZERINGUE, MICHAEL J. 46th EN BN, 20th EN BDE FT POLK, LA
1SG COLON, ADAM C.
15 1LT WHITAKER, WILLIAM A.  4th EN BN, 36th EN BDE FT CARSON, CO
1LT ANCHONDO, JOSEPH L. 
16 1LT WALTHER, ANDREW R. 326th BEB, 101st ABN DIV FT CAMPBELL, KY
1LT JACKSON, WILLIAM R.
17 1LT PASCALE, ALEXANDER R. 326th BEB, 101st ABN DIV FT CAMPBELL, KY
SGT BRADLEY, TRAVIS J.
18 CPT CHELEDNIK, RUDY J. 1ST EN BDE FT LEONARD WOOD, MO
CPT TAUSCH, SHELDON T.
19 1LT  ROEHR, SPENCER F. 4th EN BN, 36TH EN BDE FT CARSON, CO
1LT LARKIN, DOMINIC S.
20 1SG GREEN, MICHAEL A. 5th EN BN, 36TH EN BDE FT LEONARD WOOD, MO
SSG ADAMS, TYLER R.
21 CPT RAMIREZ, MANUEL J. 983rd EN BN, 416th TEC MONCLOVA, OH
SSG REGUTTI, JOSHUA J.
22 MAJ KRALICK, JONATHAN E. US Military Academy WEST POINT, NY
CPT(P) WILLIAMS, CASEY
23 CPT PRICE, CHRISTOPHER M. 41st BEB, 10th MTN DIV FT DRUM, NY
2LT BRINKMANN, JEREMY
24 1LT ABUEL, CLARISSE S. Regimental Engineer Squadron, 3rd CR FT HOOD, TX
2LT ROBE, SIMEON M.
25 2LT STEINER, KEVIN J. 16TH BEB, 1st AD FT BLISS, TX
1LT VILLATORO, DENYS D.
26 1LT LEYGRAAF, GUY M. 41st BEB, 10th MTN DIV FT DRUM, NY
1LT GRAY, DANIEL T.
27 SSG HENDERSON, JESSIE D. 299th BEB, 4th ID FT CARSON, CO
SSG MARTIN, DONALD H.
28 CPT THOMAS, HILARY 21st BEB, 101st ABN DIV FT CAMPBELL, KY
1LT ORSINI, ALYVIA C.
29 1LT JEFFERSON, SPENCER J. 21st BEB, 101st ABN DIV FT CAMPBELL, KY
1SG KNEA, JOSHUA A.
30 SSG TIAPULA, NEEMIA V. 864TH EN BN, 555th EN BDE JBLM, WA
1LT PIECZYNSKI, JORDAN B.
31 1LT HOLLORAN, DANIEL C 92nd EN BN, 20th EN BDE FT STEWART, GA
1LT MARTIN, THOMAS A
32 CPT WALSH, RYAN M. 5th BN, 4th SFAB FT CARSON, CO
CPT DAVENPORT, TYLER M
33 1LT ADLER, DAVID H 29th BEB, 25th ID SCHOFIELD BARRACKS, HI
1LT MEIDL, NATHANIEL L.
34 SFC FOSTER, DAVID C. 54th BEB, 173rd IBCT VICENZA, ITALY
SSG SHELTON, JAMES M.
35 1LT OLSON, TIMOTHY J 54th BEB, 173rd IBCT VICENZA, ITALY
SSG (P) GILBERT, BRENDAN J
36 1LT SILENGO, TIMOTHY S. 864TH EN BN, 555th EN BDE JBLM, WA
1LT VAN KIRK, THOMAS J.
37 SSG BATTIG, TYLER J 11th EN BN, 130th EN BDE SCHOFIELD BARRACKS, HI
CPT MCSHANE, ERIN O
38 CPT  AHUMADA, ARNULFO 84th EN BN,  130th EN  BDE SCHOFIELD BARRACKS, HI
SFC COSTA, HUDSON A.
39 CPT  HU, JASON W. 130th EN BDE SCHOFIELD BARRACKS, HI
SSG TUPUOLA, JEFF
40 SGT COGGINS, GARY B. 1st BEB, 1st ID FT RILEY, KS
CPT VAN NOY, BRADDEN T.
41 1LT WERNER, KYLE J. 91st BEB, 1st  CAV DIV FT HOOD, TX
SSG DESIMONE, MICHAEL D.
42 1LT DEAN TRENTON J. 4th EN BN, 36th EN BDE FT RILEY, KS
SSG(P) BAKER DERRICK W.
43 CPT KRAEMER, DOUGLAS P. 39th BEB, 101st ABN DIV FT CAMPBELL, KY
1LT BEAVOR, ZACHARY J.
44 1LT SMITH, BENJAMIN M. 39th BEB, 101st ABN DIV FT CAMPBELL, KY
1LT SILVA, MATTHEW A.
45 1LT HILES, STEPHEN M. 39th BEB, 101st ABN DIV FT CAMPBELL, KY
1LT RICHARD, DAVID S.
46 1LT NICHOLSON, MATTHEW W 27th EN BN, 20th EN BDE FT BRAGG, NC
1LT FAIRCLOTH, DALLAS S
47 1LT FITZSIMMONS, JAMES, T 82nd Airborne Division FT BRAGG, NC
1LT SLIFE, JACOB, M
48 SSG WILD, JONATHAN, DAVID 82nd Airborne Division FT BRAGG, NC
SPC CARBAJAL, ERIK, DANIEL 
49 CPT TRIAS, CASEY O. 1st EN BDE FT LEONARD WOOD, MO
1LT HOOKER, WILLIAM
50 Capt FILIATRAULT-VEILLEUX, PASCAL Combat Training Center HQ NEW-BRUNSWICK, CANADA
Sgt BASTILLE, MARC-ANDRÉ
51 CDT SUTHERLAND, PATRICK, D United States Corps of Cadets, USMA WEST POINT, NY
CDT O'LEARY, SEAN J
52 1LT BRAVO, EDDI 52nd BEB, 4th ID FT CARSON, CO
1LT BRUCE, MICHAEL
53 2LT MCLAUGHLIN, JOSEPH S. 317th BEB, 10th MTN DIV FT POLK, LA
1LT LARRY, KEVIN D
54 CPT MILLER, CRAIG C. 112th EN BN, 16th EN BDE OH-ARNG
SFC DONLEY, MICHAEL G.
55 CPT WITT, BRADFORD L. 588th BEB, 4th ID FT CARSON, CO
1LT JAMES, RYAN A
56 SSG SANCHEZ, GUILLERMO O RES, 2CR VILSECK, GERMANY
SPC SALAS, CESAR W
57 SGT GARCIASOTO, VITOR D. 6th BEB, 25th ID JBER, AK
SGT ABEE, SETH J.